Позната причината за експлозијата во Бејрут: 2.750 тони амониум нитрат биле складирани небезбедно цели шест години (ВИДЕО)

Причината за големата експлозија во која загинаа над 100 лица, а 4.000 се повредени во Бејрут се најверојатно над 2.750 тони амониум нитрат, кои биле чувани во магацин за пиротехника во градот.

Тој во магацините бил складиран уште од 2014 година, меѓутоа никој не го проверувал шест години.

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

 

Претседателот Мишел Аун, на Твитер напиша дека „не може да прифати што 2.750 тони амониум нитрат бил складиран небезбедно цели шест години“ и бил темпирана бомба.

Прочитајте и...  Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Амониум нитрат не се продава на пазарот, бидејќи се употребува за правење на експлозиви и полнење на гранати, но и за огномети.

Огромна трагедија: Во експлозијата во Бејрут загинаа над 100 лица, а повредени се повеќе од 4.000 (ГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

Европа само гледа како демократијата во Бугарија пропаѓа

Османи во Брисел на средби со Борел и Вархеи

Слободен печат

Шеста седница на Владата, четвртиот пакет мерки на дневен ред

Слободен печат

Сведоштво на единствениот преживеан од украинскиот авион: Беше како на компјутерска игра (ФОТО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат

Австриската влада сака да спречи ново затворање на економијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Слободен печат

Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Слободен печат

Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Слободен печат

Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Слободен печат

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат