„Последниот танц“: Родман два дена имаше оргии во Лас Вегас, а потоа ги шокира сите на тренингот 

Во САД се прикажани 3. и 4. епизода од документарниот филм „Последниот танц“ во кој се зборува за походот на последната шампионска титула на Чикаго булс.

Секогаш контроверзниот Денис Родман имаше голем удел во освојувањето на титулите на Чикаго булс, но во двете епизоди од „Последниот танц“ се гледа дека имал посебен третман кај тренерот Фил Џексон. .

Во текот на сезоната кога Скоти Пипен пропушти 35 натпревари поради повредата на стапалото, токму Родман ја доби задачата да го надомести неговото отсуство, и одлично си ја заврши работата.

Поради тоа, Родман доби дозвола од тренерот Фил Џексон да замине на 48-часовен „одмор“ во Лас Вегас.

– Денис беше тој што не одржа сите заедно – изјави Џексон, додека Џордан открива како Родман барал одмор по враќањето на Пипен на терените.

Излетот во Лас Вегас беше се, само не одмор. Родман таму беше „уловен“ во кревет со актерката Кармен Електра.

Веднаш по враќањето од „градот на гревот“, тренерот Џексон организира кондициски тренинг со една цел, да биди во каква состојба е Родман.

Прочитајте и...  Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Резултатите беа неверојатни, Родман беше најдобар откако две ноќи, како што тој вели имаше вистинки оргии со Електра.

– На Денис му беше потребно малку да „излезе“, но да бидеме искрени, тој секогаш беше тука за нас кога требаше – зборува Џордан.

Идентично мислење има и Фил Џексон.
– Денис беше одметник, но во еден момент секогаш сака да биде дел од групата. Го цениме тоа што е осамен каубоец, но кога ќе дојде моменто да се покаже на теренот – тој секогаш е тука за нас и го дава максимумот – додава Џексон.

Во новите епизоди се зборува и за култниот тајм аут и шут од плејофот во 1989 година, момент кој се смета за пресвртница во Чикаго кој конечно го надмина менталитетот на губитник.

Прочитајте и...  СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Станува збор за плејоф серијата со фаворизираниот Кливленд кавалирс која заврши со култниот шут на Џордан за триумф на „биковите“.

Чикаго во тој натпревар постојано беше во негатива но не дозволи разликата да биде преголема и успеа во финишот да внесе неизвесност. Во текот на целиот натпревар улогата на чувар на Џордан ја имаше Рон Харпер, се до завршницата кога тренерот Лени Вилкинс таа задача му да даде на Крег Ило.

 

Тоа се случуваше на последниот тајм аут во последните моменти од натпревари.
– Си реков з**би го ова срање – рече Харпер на тајмаутот.

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат