Португалија, Чешка и Шведска се ривалите на ракометарките

Женската ракометна репрезентација на Македонија во рамите на групата 5 ќе игра против Португалија, Чешка и Шведска во квалификациите за ЕП 2020 кое ќе се игра во Норвешка и Данска.

Според рејтингот, Шведска е главен фаворит за освојување на првото место, додека избраничките на селекторот Симевски заедно со Чешка се очекува да се борат за второто место во групата, а Португалија е аутсајдер.

Квалификациите ќе стартуваат на 25./26. септември оваа година. Првите две најдобри репрезентации од секоја група ќе обезбедат пласман на ЕП, а организаторите Норвешка и Данска имаат директно учество на шампионатот кој ќе се одржи од 4. до 20. декември следната година.

КВАЛИФИКАЦИСКИ ГРУПИ ЗА ПЛАСМАН НА ЕП 2020

Прочитајте и...  Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Група 1: Победник од квалификации 1, Австрија, Шпанија, Холандија
Група 2: Литванија, Италија, Унгарија, Црна Гора
Група 3: Косово, Белорусија, Словенија, Германија
Група 4: Швајцарија, Словачка, Србија, Русија
Група 5: Португалија, МАКЕДОНИЈА, Чешка, Шведска
Група 6: Исланд, Турција, Хрватска, Франција
Група 7: Фарски Острови, Украина, Полска, Романија

Прочитај повеќе

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат

Ученикот Лампард поуспешен од учителот Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар и Порто во битка за петтото место

Слободен печат

ХАОС ВО АТИНА: Кошаркарски судии нападнати во такси, Ламоника заврши во болница

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 1 =

Прочитај повеќе

Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Слободен печат

Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Слободен печат

Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Слободен печат

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат