Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Пет пациенти заразени со коронавирус починале од полноќ до сега на Клиниката за инфективни болести во Клиничкиот центар во Косово, пишува Koха.

Поради влошувањето на сосотјбата со епидемијата, на Клиниката за инфективни болести собрани се сите челници од Универзитетскиот клинички центар, меѓу кои и директорот, од кого се очекува да се обрати на јавноста и да објасни што се случува.

Од утрово зајакнати се полициските сили во дворот на клиничкиот центар. Косовската полиција ја опкружи Клиниката за инфективни болести. Според непотврдени информации на Коха, на клиниката има проблем со респираторите, односно повеќе пациенти делеле ист респиратор и тоа е причина за зголемениот број мртви. Телата на починатите се земени на обдукција за да се проверат причините за смртта, односно да се провери дали имало лекарска грешка во лекувањето на пациентите.

Прочитајте и...  СЗО: Нови 214.000 заразени со Ковид-19, вкупната бројка надмина 20 милиони

Министерот за здравство Арменд Земај е виден како го напушта Клиничкиот центар, но не дал изјава за медиумите.

Во саботата починаа осум пациенти со Ковид-19 во Косово, а имаше 178 новозаразени.

 

Фото: Коха.нет

Прочитај повеќе

РКИ: Најголемиот број на увезени случаи на коронавирус во Германија се од Косово

Слободен печат

Комисијата бара учениците до трето одделение да одат на училиште, подготвени се и протоколите за работа на градинките

Михаило Донев

Охридскиот рамковен договор треба да е национален празник

Ерол Шакири

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен

МИА Агенција

Ердоган: Грција ги создаде тензиите во Источниот Медитеран

Слободен печат

Најден жив исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција