Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Поради целиот случај, сопругата на Човин поднесе барање за развод на бракот.

Полицаецот од Минеаполис, белецот Дерек Шовин, кој, како што може да се види од видео снимката, со колено го давеше и го усмрти Афроамериканецот Џорџ Флојд, префрлен е во максимално обезбеден затвор до првото појавување на суд.

Тој е осомничен за убиство од трет степен и малтретирање, а неговата постапка предизвика протести и насилство ширум САД.

Како што пренесува БиБиСи, тоа е трет затвор во кој е префрлен од кога е уапсен минатиот петок поради спречување на ширење на коронавирусот, но и поради очекуваното влијание на протестите во затворите.

Првото сослушување пред судот е поместено од денешниот датум на 8 јуни, а притоа му е одредена и кауција од половина милион долари.

Прочитајте и...  Во Србија 289 новозаразени од коронавирус, војската ја подготви Арена за новите пациенти

Како што претходно пренесоа американските медиуми, поради целиот случај, сопругата на Човин поднесе барање за развод на бракот.

 

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат