Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Поради целиот случај, сопругата на Човин поднесе барање за развод на бракот.

Полицаецот од Минеаполис, белецот Дерек Шовин, кој, како што може да се види од видео снимката, со колено го давеше и го усмрти Афроамериканецот Џорџ Флојд, префрлен е во максимално обезбеден затвор до првото појавување на суд.

Тој е осомничен за убиство од трет степен и малтретирање, а неговата постапка предизвика протести и насилство ширум САД.

Како што пренесува БиБиСи, тоа е трет затвор во кој е префрлен од кога е уапсен минатиот петок поради спречување на ширење на коронавирусот, но и поради очекуваното влијание на протестите во затворите.

Првото сослушување пред судот е поместено од денешниот датум на 8 јуни, а притоа му е одредена и кауција од половина милион долари.

Како што претходно пренесоа американските медиуми, поради целиот случај, сопругата на Човин поднесе барање за развод на бракот.

 

Видео на денот