Покетино се кандидира за нов менаџер на Манчестер јунајтед!? (ФОТО)

Поранешниот кормилар на Тотенхем не ја крие желбата повторно да води повторно клуб од најсилната англиска фудбалска лига.

Маурицио Покетино, како што пренесува „Скај Спортс“, би сакал да се врати во Премиер лигата, вкупно пет години го водеше Тотенхем со кој успеа лани да дојде до финалето во Лигата на шампионите, вицешампион во Премиер лигата, а беше финалист и во Лига купот.

47-годишниот аргентински тренер моментно нема никаква работна обврска, веќе три месеци е комплетно надвор од фудбалот, но е јасна неговата голема амбиција да му се врати на спортот, особено во Англија.

Покетино би бил желба на секој клуб во Премиер лигата поради неговата работа во Тотенхем…

Прочитајте и...  Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

– Да бидам искрен, би сакал да работам во Премиер лигата. Знам дека ќе биде тешко, моментот е да се чека и ќе видиме што ќе се случи. Подготвен сум и чекам за нов предзвик. Имам верба и самодоверба дека следниот предизвик ќе биде фантастичен. Горд на успесите кои ги имав во Тотенхем, и кога ќе анализирам, се случија многу позитивни нешта- вели Покетино.

Многумина веќе ваквата желба ја сфаќаат дека би можел да биде наредниот менаџер на Манчестер јунајтед со кој се поврзува веќе неколку месеци.

„Црвените ѓаволи“ и сезонава предводени од Солксјер не бележат најдобри резултати и загубија уште една сезона кога е во прашање шампионската титула во Премиер лигата.

Прочитајте и...  Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Прочитај повеќе

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат

Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Слободен печат

Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Слободен печат