-3.7 C
Скопје

Поделени 76 ваучери за новороденчиња во Кисела Вода

Секретарот на општина Кисела Вода, Александар Алексовски денеска подели 76 ваучери во висина од 6.000 денари за новороденчиња, од кои 32 за женски и 44 за машки деца, информираат од Општината.

Оттаму велат дека Општината ваучерите ги доделува со цел да им излезе во пресрет за првичните потреби на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзина територија.

За добивање на ваучер, семејствата од Кисела Вода потребно е да поднесат барање и со него да достават на увид важечки лични карти или други исправи за лична идентификација, извод од матична книга на родените за новороденчето и фотокопија од трансакциона сметка.

Рокот за поднесување на барањата е 90 дена од моментот на раѓање на детето, се наведува во соопштението од Општината.

Прочитајте и...  Филипче: Веднаш почнавме разговори со Лончар околу техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Поврзани вести

Јанез Јанша ја поддржа идејата за „ковид пасоши“

Слободен печат

Шахпаска: Кравите мора да се молзат во недела за да има млеко во понеделник

Слободен печат

Три месеци живеел во аеродромот во Чикаго: „Се плашел да си оди дома заради ковид-19“

Слободен печат

СЗО: Нееднаквост во дистрибуцијата на вакцини за коронавирус во Израел

Слободен печат

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Слободен печат

САД ги претставија новите санкции за Северен поток 2

Слободен печат

Остави Коментар