Почина Ивана Трамп, поранешната сопруга на Доналд Трамп

Ивана и Доналд Трамп
Првата сопруга на поранешниот претседател Доналд Трамп почина на 73 години / 14 јули 2022 / Фото: EPA/Profimedia

Ивана Трамп, поранешната сопруга на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, почина на 73-годишна возраст од срцев удар, соопшти нејзиното семејството за Еј-Би-Си њуз.

„Нашата мајка беше неверојатна жена – сила во бизнисот, спортист од светска класа, сјајна убавина и грижлива мајка и пријателка“, се вели во соопштението на семејството Трамп.

Доналд и Ивана Трамп/ Фото PHOTOlink / Everett / Profimedia

„Ивана Трамп беше борец. Таа избега од комунизмот и ја прегрна оваа земја. Ги научи своите деца на многу работи“, велат од семејството. „Таа ќе им недостига на нејзината мајка, нејзините три деца и десетте внуци“.

Во изјавата за својата платформа „Трут Сошал“, Доналд Трамп ја запамети Ивана како „прекрасна, убава и неверојатна жена, која водеше одличен и инспиративен живот“.

„Нејзината гордост и радост беа нејзините три деца, Доналд Џуниор, Иванка и Ерик. Таа беше толку горда на нив, како што сите ние бевме толку горди на неа“, напиша тој.

Ивана Трамп беше првата сопруга на Доналд Трамп. Заедно имаа три деца – Доналд Џуниор, Иванка и Ерик Трамп.

Видео на денот