По засилените гранатирања се евакуираат деца од рускиот регион Белгород

Фото: „Си-ен-ен“ / принтскрин

Русија соопшти дека ќе евакуира стотици деца од села во пограничниот регион Белгород поради засилените гранатирања, каде ситуацијата е оценета како „алармантна“ од Кремљ.

Русија регистрира интензивни напади на нејзина почва во текот на една година во нејзината кампања во Украина, со напад минатата недела во јужниот регион Белгород и напад вчера со беспилотно летало врз Москва .

„Денеска почнуваме да ги евакуираме децата од областите Шебекино и Граиворон“, рече регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на Телеграм, кои се најпогодените погранични области.

Гувернерот рече дека првите 300 деца ќе бидат однесени во Воронеж, град околу 250 километри во Русија, пренесоа западни медиуми.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот