По три месеци непрекината активност, стивна вулканот на Ла Палма

Вулкан на Ла Палма
Вулкан на Ла Палма / Фото: EPA-EFE/Miguel Calero

По три месеци, има индиции дека ќе престане активноста на вулканот Кумбре Виеха на шпанскиот Канарски остров Ла Палма.

Жителите на островот Ла Палма се надеваат дека вулканската активност е завршена по речиси три месеци секојдневни експлозии, земјотреси, реки од стопени карпи и огромни количества пепел што содржи отровни гасови, пишува агенцијата АП.

Вулканот Кумбре Виеха на Канарските Острови последен пат еруптираше во понеделникот вечерта, а научниците рекоа дека неговата 36-часовна занемарлива активност може да биде знак за почеток на крајот на ерупцијата.

Сепак, тие не ја исклучуваат можноста вулканот да заживее и да се врати со нови сили, иако за тоа оставаат мала веројатност.

Владата на Канарските Острови соопшти дека „вулканската активност е намалена на речиси нула“.

Ниските и одржливи нивоа на активност мора да се набљудуваат 10 дена пред научниците официјално да го прогласат крајот на ерупцијата, изјави вулканологот Марија Хозе Бланко.

Ерупцијата на вулканот, која започна на 19 септември, е најдолгата ерупција забележана на островот Ла Палма, а исто така беше пресвртница за жителите на островот, од кои многумина живеат од земјоделството и туризмот.

Оттогаш, речиси 3.000 локални згради се уништени, а неколку илјади луѓе се принудени да ги напуштат своите домови поради вулканска активност.

И покрај штетите, нема повредени или загинати директно поврзани со ерупцијата. Животот генерално продолжи нормално во поголемиот дел од Ла Палма, според АП.

ВИДЕО | Страотна моќ на вулканот: Низ Ла Палма тече лава, многу уништени згради, селата евакуирани

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот