По 3,5 години затвор за Аљими и Гури

Според пресудата која денеска ја објави судијата Марија Клетничка, двајцата обвинети преправале списи и записници од гласање за неколку избирачки места во општина Чаир, со додавање и одземање гласови. Менувале број на освоени гласови за ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА. 

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година.

Според пресудата која денеска ја објави судијата Марија Клетничка, двајцата обвинети преправале списи и записници од гласање за неколку избирачки места во општина Чаир, со додавање и одземање гласови. Менувале број на освоени гласови за ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА.

Пратеникот од ДУИ во распуштениот собраниски состав Ејуп Аљими денеска не дојде да ја слушне пресудата на скопска единица.

Според пресудата која денеска ја објави судијата Марија Клетничка, двајцата обвинети преправале списи и записници од гласање за неколку избирачки места во општина Чаир, со додавање и одземање гласови. Менувале број на освоени гласови за ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА.

Прочитајте и...  Мицкоски испрати честитка по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Обвинителката Фетаи побара судот да им одреди мерки за обезбедување на обвинетите. Се бара забрана за напуштање на живеалиштето и одземање на патните исправи за Исмет Гури и Ејуп Алими.

Пресудата во Кривичниот суд Скопје ја сопшти судијкатаМарија Клетничка, а предметот се водеше според обвинението поведено од поранешното Специјално јавно обвинителство.

Прочитај повеќе

Среде полициски час, маскирано лице запалило познат скопски ресторан (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Човек обвинет за кривични дела не е наш премиер“ – Противниците на Нетанјаху се собраа пред неговата резиденција

Слободен печат

Најголем дел од новозаразените во Скопје се од Гази Баба, Бутел и Чаир

Слободен печат

Граѓаните повторно на плоштадот Свети Петар, папата повика на заштита на животната средина

Слободен печат

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Чулев: Да ги почитуваме мерките за наскоро животот да се врати во нормала

Слободен печат

Ким повторно во јавноста по 22 дена: Одржа состанок со воените лидери, ја подига борбената готовност

Слободен печат