20 C
Скопје

Пита со шунка без кори: Оброк кој засекогаш ќе го запаметите (РЕЦЕПТ)

Направете ја питата на овој начин и уживајте во вкусниот оброк со своето семејство.

Состојки:

– 3 јајца
– 200 мл јогурт
– 170 грама брашно
– 1/2 прашок за печиво
– 150 грама шунка
– 50 грама кисели краставички
– 50 мл масло
– рузмарин
– мајчина душичка

Подготовка:

– Изматете ги јајцата, додадете брашно со прашок за печиво, јогурт, масло и ситно исецкана шунка и краставички.
– Додадете рузмарин и мајчина душичка.
– Можете да додадете и малку сол или да посолите со крупна сол.
– Тестото добро изедначете го, а плехот обложете го со хартија за печење.
– Излијте ја смесата во плехот, израмнете и по желба посипете со семки одозгора.
– Печете на 200 целзиусови степени 45 минути.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар