Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Русија е подготвена со Европска Унија да го разјасни инцидентот поврзан со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, но исто така очекува Европа да ги достави своите податоци, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Русија повеќепати објасни што се случи со берлинскиот пациент на територијата на Русија, поточно во Омск и во Томск, наведе Песков.

Тој истакна дека Русија повеќепати апсолутно транспарентно разговарала за тоа.

– Исто така објаснивме дека ни се потребни информациите кои ги имаат Берлин и Париз и повеќепати објаснивме, но за жал, ниту Берлин ниту Париз не брзаат да ги поделат овие информации со нас, што значително го комплицира разјаснувањето на ситуацијата, нагласи Песков.

Тој потенцира дека се што знае Русија за инцидентот со Навални е јавно достапно.

Прочитајте и...  Тирана домаќин на министерски состанок за интеграција на Ромите

– Ние, Кремљ, Министерството за надворешни работи, претставниците на нашите законодавни агенции и нашите лекари информираа за инцидентот апсолутно транспарентно, истакна Песков.

Москва, 29 септември 2020 (МИА) – Русија е подготвена со Европска Унија да го разјасни инцидентот поврзан со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, но исто така очекува Европа да ги достави своите податоци, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Русија повеќепати објасни што се случи со берлинскиот пациент на територијата на Русија, поточно во Омск и во Томск, наведе Песков.

Тој истакна дека Русија повеќепати апсолутно транспарентно разговарала за тоа.

– Исто така објаснивме дека ни се потребни информациите кои ги имаат Берлин и Париз и повеќепати објаснивме, но за жал, ниту Берлин ниту Париз не брзаат да ги поделат овие информации со нас, што значително го комплицира разјаснувањето на ситуацијата, нагласи Песков.

Прочитајте и...  Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Тој потенцира дека се што знае Русија за инцидентот со Навални е јавно достапно.

– Ние, Кремљ, Министерството за надворешни работи, претставниците на нашите законодавни агенции и нашите лекари информираа за инцидентот апсолутно транспарентно, истакна Песков. 

Шпигел: Меркел го посетила Навални во берлинската болница

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Поврзани вести

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат

Нови 561 случаи на коронавирус, 22 лица починаа, 197 пациенти се оздравени

Слободен печат

Вучиќ: Трамп ќе ја дава вакцината бесплатно за пензионерите, ние бесплатно за сите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Состојбата во Албанија не се подобрува: 299 новозаразени, четири лица починаа

Слободен печат

Италија со нов црн рекорд: Над 21.000 новозаразени, 128 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар