Патнички авион не полета од аеродромот во Софија поради птици во моторот

Фото: Фејсбук
Авиокомпанијата Луфтханза/ Фото: Архива на Слободен печат

Патнички авион, кој утрово требаше да полета од Софија за Франкфурт, остана на приземјен откако птици влегоа во еден од неговите мотори.

Никој не е повреден меѓу патниците кои биле пренасочени на други летови, јави БНР.

Мали оштетувања има на турбината на машинаа на германската авиокомпанија Луфтханза.

Видео на денот