Парични казни во Велика Британија за неносење маска

Англија укинува тестирање за вакцинирани / Фото: ЕPA-EFE/JIJI

Луѓето кои ќе одбијат да носат маски во јавниот превоз или во продавниците во Велика Британија ќе бидат казнети со 200 фунти (околу 235 евра) за првиот прекршок, објави „Мирор”.

Премиерот Борис Џонсон го врати задолжителното носење маска за да се спречи ширењето на сојот омикрон на коронавирусот.

Новите правила ќе почнат со казни кога законот ќе биде усвоен денеска во Парламентот, а ќе стапи во сила утре во 16 часот по локално време.

Секој што ќе ја заборави или нема да носи маска ќе плати 200 фунти за првиот, а секој следен прекршок ќе се наплаќа двојно. Тоа значи дека вториот пат ако човек нема маска ќе плати 400 фунти, трет от пат 800, а казната може да достигне најмногу 6400 фунти.

Извор: МИА

Англија ги заострува мерките поради новиот сој на коронавирусот

Видео на денот