Англија ги заострува мерките поради новиот сој на коронавирусот

Во Англија, задолжителното носење маски во продавниците и во јавниот превоз се враќаат следната недела во рамки на серија ограничувања воведени поради новата варијанта на Ковид-19, наречена „омикрон“. Се очекува и останатите држави во Обединетото Кралство – Шкотска, Велс и Северна Ирска – да ги воведат истите ограничувања. Премиерот Борис Џонсон рече дека ограничувањата се … Продолжи со читање Англија ги заострува мерките поради новиот сој на коронавирусот