Папата Франциск ја пропушта денешната миса поради болест

Веста за здравјето на папата доаѓа во момент кога Италија се соочува со епидемија на новиот коронавирус.

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица.

Ватикан информира дека 83-годишниот папа не се чувствува добро и оти одлучил да остане во близина на ватиканскиот хотел „Света Марта” во кој живее, како и дека ќе продолжи со другите планирани обврски.

Нема повеќе официјални информации за природата на болеста на папата, додека некои светски агенции јавија дека тој бил виден како кива и го секне носот за време на вчерашната миса.

Веста за здравјето на папата доаѓа во момент кога Италија се соочува со епидемија на новиот коронавирус.

Во северна Италија пријавени се 400 луѓе се заразени со новиот коронавирус.

Прочитајте и...  Лицата на кои им е лошо можат без никаква дозвола да се упатат во болница

Три лица биле заразени во Рим и сите се излекувани.

Светските агенции потсетуваат дека папата генерално е во добра здравствена состојба. Како млад загубил дел од белите дробови поради респираторна болест, а има и ишијас кој му го отежнува одењето.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат