5 C
Скопје

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Германските здравствени власти ставија во карантин една берлинска болница откако 20 пациенти и членови на персоналот беа позитивни на новата, уште позаразна варијанта на коронавирус, откриен во Велика Британија и брзо се шири низ целиот свет.

Бројот на луѓе во болницата „Хумболт“ кои се заразиле од новиот вирус Б117 веројатно ќе се зголеми во наредните денови, изјави за Ројтерс портпарол на болницата.

Одлуката за карантин значи дека болницата „Хумболт“ во главниот град на Германија нема да прифаќа нови пациенти.

Во четвртокот, канцеларката Ангела Меркел ги повика Германците да престанат да се жалат на бавниот процес на вакцинирање против ковид-19 и ја бранеше одлуката за продолжување на блокадата колку што е потребно со цел да се запре поагресивната варијанта на коронавирусот.

Прочитајте и...  Османи – Ди Мајо: Северна Македонија цврсто останува на определбата за полноправно членство во ЕУ

Поврзани вести

Бугарија под присмотра за корупција до 2026

Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Слободен печат

Во новите технологии е „програмиран“ успехот на сите што сакаат да учат за светот во кој ќе живеат

СП.

Спасовски: Не сакам да прејудицирам околу полицискиот час

Слободен печат

Во Франција во 2020 година укинати 320. 200 работни места во приватниот сектор

Слободен печат

ВИДЕО | Трошановски: Идејата за обединување и помирување е благородна, но тајмингот на кој оваа идеја се пласираше е неумесен

Остави Коментар