Паметен шопинг: На кои работи треба да размислуваме кога купуваме на попуст

Пролетните колекции полека пристигнуваат, но сè уште се актуелни и попустите во продавниците за облека. Искористете ја можноста за паметен шопинг, но размислувајте и за овие работи.

Кој може да им одолее на попустите? Излозите на продавниците велат „повелете“, па зошто да не ја прифатиме поканата. Сепак, на кои работи треба најмногу да размислуваме при следниот шопинг?

Плати едно земи две, попусти на цени на производи, сезонски попусти… било каков формат на акција е поттик да се посетат трговските центри и продавниците. Сепак, паметното купување значи повеќе од шопингот.

Ова се четирите совети на кои треба да се посвети поголемо внимание:

Правило бр. 1 = Не го купувајте она што не ви се допаѓа

Ниската цена на некој производ може да ве залаже да купите парче облека која впрочем не ви се допаѓа, па нема ни да ја носите често.

Прочитајте и...  Јелена Карлеуша ја разреши мистеријата за коронавирусот: Според неа ова е ГЛАВНАТА ПРИЧИНА за ширење на болеста!

Правило бр. 2 = Не го купувајте она што не можете да го комбинирате

Ви се допаднало трендовско здолниште и мислите дека супер ќе ви прилега. Но, размислете со што би го комбинирале од гардеробата која веќе ја имате. Да не испадне дека ќе треба да докупите и кошула и чевли во слична нијанса.

Правило бр. 3 = Не купувајте облеката која не е ваш број

Тамам ви се допаднала маичката, ама таа е само со конфекциски број М, а вам ви одговара на пример, големина L. И си помислувате, – па добро, еве го мотивот за слабеење. Најчесто се случува засекогаш да остане во гардероберот.

Правило бр. 4 = Не купувајте облека која, иако е на попуст, за вас е прескапа
Иако фустанот е на попуст, сепак вкупната сума е (пре)голема за вас и го оптоварува вашиот буџет. Размислете, на колку „рати“ подоцна ќе ја платите. Ве уверуваме дека веќе следниот месец, истиот производ кој со гордост го купивте и поносивте, ќе ви се одмили.

Прочитај повеќе

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Хороскоп за 8 април – Раковите ќе имаат проблеми со работата, Водолиите со парите

Слободен печат

Виц на денот – Таблети

Слободен печат

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат

На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Поранешна Мис на Англија има IQ 146: Ја тргна круната и повторно ќе работи како докторка! (ФОТО)

Слободен печат

Се фали со богатството: Парите на мојата сметка сигурно се збунети! (ФОТО)

Васко Спасоски