Овие фактори откриваат дали сте за брак или не?

Дали некогаш сте слушнале дека често меѓу народот се говори „не се сите луѓе за брак“?

По се изгледа дека тоа навистина е така.

Имено, истражувањето објавено во магазинот „Social Science Research“ покажа дека веројатноста за брак со поединец зависи од три фактори: физичката привлечност, карактерната привлечност и личната нега.

Вкупниот резултат добиен од истражувањето кое се темели на овие три карактеристики ќе покаже дали набрзо ќе се најдете пред олтар или не. Истражувањето опфати дури девет илјади испитаници, а научниците испитаниците ги оценувале со оценки од еден до пет.

Ниту малку изненадувачки, но колку оценката била поголема, толку поголема била и веројатноста дека личноста ќе се омажи или ожени. Иако се важни сите три наведени карактеристики, истражувањето покажа дека тие сепак можат меѓусебно да се надополуваат.

Прочитајте и...  Свежа кожа - ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

На пример, не многу добриот физички изглед може да се надополни со високиот степен на интелигенција и духовитост.

Но сепак, и покрај сите истражувања, најважно е сами на себе да си го поставите прашањето дали сакате воопшто да бидете во брак или не.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат