Отворен првиот Музеј на среќата во светот: Среќата се појавува во најразлични аспекти во нашиот живот

„Музејот на среќата“, кој неодамна беше отворен во Копенхаген, се занимава со темата среќа, вистински и лажни насмевки, како и други филозофски прашања, а целта поради кој е отворен е да се покаже дека среќата се појавува во најразлични аспекти во нашиот живот.

Секој човек ова чувство го доживува на различен начин

Среќата е едно од најубавите чувства што може да ги негува човекот, но секој човек ја доживува и ја покажува на различен начин. За жал, постојат и такви луѓе што сметаат дека среќата за нив е недостижна, одбивајќи да веруваат во неа.

Токму затоа, идејата за отворањето на „Музејот на среќата“ е да се препознае ова човечко чувство и да се потсетат посетителите за важноста на нештата и на настаните што ги прават среќни и им носат радост на нивниот свет.

Прочитајте и...  Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Строги протоколи поради пандемијата

Музејот на среќата беше отворен во подрумот на зграда од 18 век лоциран во стариот дел на градот, а зад овој проект стои Меик Викинг, автор на неколку меѓународни бестселери што се занимаваат со темата среќа.

Официјално вратите на музејот за посетителите беа отворени на 13 јули 2020 година, со строги протоколи поради пандемијата од коронавирусот.

Со моментален максимален капацитет од 50 луѓе, посетителите се поканети да ја истражат среќата од глобална перспектива, што вклучува историски увид за тоа како се развивал концептот на среќа низ вековите и начините на кои различните регионални култури го дефинираат поимот.

Колекција на донирани артефакти

Во музејот има огромна колекција на донирани артефакти што ја претставуваат среќата на луѓето од целиот свет.

Прочитајте и...  Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

На подот во една просторија има паричник полн со пари, кој ги симболизира сите ситуации во кои некој изгубил паричник на улиците низ светот, но потоа некој друг го пронашол и му го вратил.

Постои и дел со мапа на среќа што го покажува нивото на среќа во 153 земји во светот. Според извештајот од оваа година, Данска е на второто место.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат