Откриени детали за погребот на Тина Тарнер: Еве кој ќе може да присуствува на прошталната церемонија на „кралицата на рокенролот“

Тина Тарнер
Тина Тарнер / Фото: Инстаграм/Тина Тарнер

Смртта на музичката легенда Тина Тарнер растажи милиони луѓе ширум планетата. Не е прецизирано кога ќе се одржи погребот, но портпаролот нагласил:

„Ќе се одржи приватна служба, на која ќе присуствуваат блиските пријатели и семејството“, наведено е во соопштението, пренесува „Дејли мејл“.

Тина Тарнер почина по долго боледување, од природна смрт. Таа со години живееше со сопругот Ервин Бах во Швајцарија.

Пред две години таа и нејзиниот сопруг Ервин Бах купија имот за неверојатни 76 милиони долари со поглед на Циришкото езеро. Имотот во кантонот Цирих, на кој биле изградени 10 згради, бил оаза за музичката легенда и нејзиниот сопруг.

На имотот каде Тина Тарнер и нејзиниот сопруг поминале посебни моменти, се наоѓаат дури 10 згради и приватно езеро, како и базен и пристаниште за чамци. На тој имот починала „кралицата на рокенролот“, пишува „Дејли мејл“.

Тина и Ервин Бах морале да чекаат да добијат швајцарско државјанство за да купат недвижност во Швајцарија како што налагаат тамошните закони. Весниците во оваа земја пишуваа дека тениската ѕвезда Роџер Федерер планирал да го купи овој имот, а потоа избрал друга куќа, надвор од Цирих.

Тина Тарнер во емисијата на Лери Кинг своевремено откри дека одлуката да се пресели во Швајцарија ја донела поради успехот што го постигнала во Европа, како и поради фактот дека нејзиниот сопруг е од Германија.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот