ОН предупредува: Речиси 690 милиони луѓе во светот се гладни

До 2030 година, над 890 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од глад, или 9,8 проценти од светското население, се проценките наведени во студијата.

Еден од девет лица во светот ќе биде гладен, при што пандемијата на коронавирусот ги засилува веќе влошените трендови оваа година, се вели во извештајот на ОН објавен денеска.

Економското забавување и шоковите поврзани со климата туркаат се повеќе луѓе во глад, додека храната останува премногу скапа за многумина.

„После неколку децении долг пад, бројот на луѓе кои страдаат од глад полека се зголемува од 2014 година”, се вели во годишниот извештај „The State of Food Security and Nutrition in the World”.

Освен обезбедување доволно храна, храната мора да биде со хранливи состојки, се истакнува во студијата. Речиси 690 милиони луѓе, или 8,9 проценти од луѓето низ целиот свет, се гладни, објавија ОН.

Прочитајте и...  Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Тој број се зголеми за 10 милиони луѓе за само една година до 2019 година, а за 60 милиони во изминатите пет години, покажа студијата, во која се вели дека искоренувањето на гладот ​​до 2030 година – цел поставена пред пет години – ќе биде невозможно ако продолжат трендовите.

До 2030 година, над 890 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од глад, или 9,8 проценти од светското население, се проценките наведени во студијата.

Прочитај повеќе

Уште мандатот недоделен, чаршијата стокми две влади!

Соња Христовска-Угриновска

Канада смета дека одлуката на САД за царини за алуминиум е неприфатлива, најавуваат контрамерки

Слободен печат

Музичка вечер со Дуо „СолиПс” на „Охридско лето”

Слободен печат

Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Слободен печат

Здравствените власти подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да се свесни дека мерките треба да се почитуваат

Слободен печат

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Течат роковите за создавање нова влада, партиите преговараат за формирање на парламентарно мнозинство

Слободен печат

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Франција: Маж од 300 килограми ќе го извлекуваат од неговиот дом за го оперираат во болница

МИА Агенција

Штипјани ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Слободен печат

Истрага во Бејрут: Уапсени 16 вработени во пристаништето поради разорната експлозија

Слободен печат