Оланд: Исходот од војната во Украина ќе зависи од резултатите на претседателските избори во САД

Фото EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON/POOL MAXPPP OUT

Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд оцени дека исходот од војната во Украина ќе зависи од резултатите на претседателските избори во САД во 2024 година.

„Доколку Трамп биде избран, ќе рече, застануваме тука; што и да имаат Русите можат да задржат. Војната чини премногу, рече Оланд во интервју за „Фајненшл тајмс“.

Според него, она што се сменило од времето кога тој бил на власт е тоа што обликот на новиот геополитички поредок станал појасен, при што оската Русија-Кина се консолидира и го предизвикува Западот.

Единствениот претседател во историјата на Петтата република кој одлучи да не бара втор мандат, 68-годишниот Оланд, по три политички книги и две книги за деца, е подготвен да се врати во политиката и вели дека жали поради одлуката да не се кандидира за втор мандат.

„Се каам што го кажав тоа во тоа време. Ги немав сите елементи што ми беа потребни за да донесам правилна одлука“, вели Оланд.

Според него, Франција е во „опасна“ криза, со неодамнешните демонстрации и штрајкови поради одлуката на претседателот Емануел Макрон да ја спроведе пензиската реформа со која се зголемува старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

– Традиционалната левица е заробена од радикалите, а традиционалната десница е скршена, опасноста е од социјалните немири да има корист само екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен, рече Оланд.

Тој додаде дека верува во концептот на европска стратешка автономија и неопходноста од развој на заедничка европска одбрана, но таа автономија секогаш мора да биде поврзана со НАТО.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот