17.8 C
Скопје

Одобрени буџетски средства за решавање на проблемите со Преспанското и Дојранското Езеро

Владата на денешната седница донесе Одлука за одобрување првични средства од Буџетот за 2020 година, наменети за решавање на проблемите со состојбата на Преспанското и Дојранското Eзеро.

– Владата ја разгледа и усвои информацијата со анализа и акцискиот план за Преспанското Езеро, подготвена од Експертската работна група за Преспанско Eзеро. Владата ги задолжи надлежните институции утврдени во Акцискиот план за Преспанско Eзеро, да обезбедат финансиски средства за реализација на мерките на Акцискиот план за Преспанското Езеро, и во таа насока донесе Одлука за одобрување првични средства од Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година во износ од 44.000.000 денари на општина Ресен, за решавање на проблемот со состојбата на Преспанското Eзеро, се наведува во соопштението од владината седница.

Како што информира владината Прес-служба, Владата донесе Одлука и за одобрување на средства во висина од 30 милиони денари од Буџетот за 2020 година за Општина Дојран за решавање на проблемот со состојбата на Дојранското Eзеро. 

Поврзани вести

Гужва на Табановце: Стотина автомобили чекаат за влез во Србија

Слободен печат

319 санкционирани возачи во Скопје, 83 за брзо возење

Слободен печат

Османи на средба со Чавушоглу на маргините од состанокот на ПСЈИЕ

Слободен печат

СЗО предупредува: Еден отсто од смртните случаи во светот се поради самоубиства

Слободен печат

САД ќе ставаат на црна листа и лица во Грција што работат против Договорот од Преспа

Слободен печат

Премиерот Заев на Самит за Западен Балкан во Виена

Слободен печат

Остави Коментар