17.8 C
Скопје

Tag : Дојранско Езеро

Вести Македонија Слајдер

По 40 милиони денари за решавање на проблемите со Дојранското и со Преспанското Езеро

Слободен печат
На денешната седница на Владата се донесени дополнителни одлуки за одобрување на средства за решавање на проблемите со Дојранското и со Преспанското Езеро од Буџетот...
Вести Македонија

Одобрени буџетски средства за решавање на проблемите со Преспанското и Дојранското Езеро

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе Одлука за одобрување првични средства од Буџетот за 2020 година, наменети за решавање на проблемите со состојбата на Преспанското и...
Вести Македонија

Намален водостојот на Дојранското Езеро

Слободен печат
Водостојот на Дојранското Езеро е понизок за еден сантиметар во однос на вчера, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Сепак, нивото...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Одмор ова лето? Спејко ни открива каде има најубав поглед во Македонија! (ФОТО)

Васко Спасоски
Пандемијата на коронавирусот ги затвори границите ширум светот, па така можноста за летување на море ова ќе биде ограничена, а можеби и забранета. Но, тоа...
Вести Избори 2020

Заев: Го чуваме Дојранското Езеро и со нашите партнери од ЕУ вложуваме во еко-држава

Слободен печат
„До 2021 ќе изготвиме мерки за санација и реконструкција на колекторот и пречистителна станица во Дојран во вредност од 60 милиони денари, а со финализација...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Игор Џамбазов ја испрати Илина по суфлаки во Грција – и тоа со пливање преку Дојранско Езеро! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Дека љубовта им цвета на Игор Џамбазов и Илина Арсова, тоа е повеќе од очигледно. Ако ги посетите нивните профили на Инстаграм во последните објави...
Вести Македонија

Нивоата на реките преполовени, водостојот на Дојранско Езеро зголемен

МИА Агенција
Нивоата на речиси сите реки во земјава кај кои денеска се извршени хидролошки мерења, покажуваат двојно пониски вредности од просекот за мај. Тројно намалување бележи...
Вести Македонија

Зголемено нивото на Дојранско Езеро

МИА Агенција
Нивоата на повеќето реки во земјава се околу просекот за март. Речиси двојно пониски се само на Сатеска кај Ботун и на Лепенец кај Скопје....