ОДЛУКА пред која ниту еден родител НЕ САКА да се најде - Храбар татко го пријавил СОПСТВЕНИОТ син во полиција - Слободен печат

ОДЛУКА пред која ниту еден родител НЕ САКА да се најде – Храбар татко го пријавил СОПСТВЕНИОТ син во полиција

Храбар и одговорен татко можеби помогнал да се спречи уште една масовно пукање во Америка кога го пријавил сопствениот син, кој тргнал во мисија да набави оружје

Полицијата во Форт Ворт во Тексас го фатила 27-годишниот маж со ментални проблеми, кој во градот пробал да купи огнено оружје. Инцидентот се случил на 3 септември, месец дена откако 22 лица беа убиени во Волмарт во Ел Пасо, исто така во Тексас, кога 21-годишник со пушка почнал да убива луѓе.

Полицијата дури сега објавила детали од настаните од Форт Ворт, пишува АБЦ Њуз. Полицаецот задолжен за односите со јавност, Бади Калзада рекол за медиумите дека мажот, чие име не е јавно објавено, од претходно бил познат за полицијата.

Прочитајте и...  Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

– Добивме дојава дека подигнал голема сума на пари и планирал да купи многу оружје – рекол Калдаза.

Од полицијата исто така објавиле дека го одбиле мажот кога пробал да купи оружје на неколку локации и во неколку продавници, бидејќи направиле безбедносни проверки. Членовите на специјалната полиција тргнале во потрага за осомничениот и го фатиле во центарот на Форт Ворт со 700 долари во кеш. Тој им рекол дека оди да купи оружје.

– Во неколку реченици тој нагласи дека оди да купи оружје и дека има намера да наштети на голем број на луѓе и да ги убие што повеќе може – рекол Калдаза.

Полицаецот кој се нашол на местото на настанот, Ландон Ролинс, рекол дека мажот „бил уверен дека пробувам да го убијам со моите мисли“. Мажот го фатиле и го сместиле во локалната установа за ментално заболени лица, каде и сега се наоѓа. Моментално не му се заканува обвинение, но не се знае кога ќе биде пуштен од установата.

Прочитајте и...  Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Калдаза додал дека верува дека таткото на мажот му го спасил животот.

– Тоа што го направи беше исклучително храбро. Сигурно му било многу тешко. И јас сум татко и понекогаш тешко ги дисциплинирам децата и ги казнувам, но кога би морал да викнам некој друг за тоа да го направи, би ми било уште потешко, рекол Калдаза.

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Стотици луѓе на маршот „Чекориме за правда“, повикаа за правни разрешници и крај на криминалот

Слободен печат

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет + 4 =

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат