Одбојкарите ги дознаа противниците за Европското првенство во 2023

Фото: ОФМ

Одбојкарската репрезентација на Македонија на одржаната ждрепка во Неапол денес ги доби противниците за Европското првенство кое ќе се одржи во 2023 години.

Македонија заедно со Италија, Бугарија и Изреал ќе биде домаќин на континенталниот собир. Ждрепката сакаше да бидеме заедно во група со двократниот светски шампион и голем фаворит во групата Полска, а тука се уште Црна Гора, Холандија, Чешка и Данска.

За „спартанците“ ова ќе биде трето едноподруго големо натпреварување откако претходно учествувавме во Љубљана и Тампере минатата година.

ЕП 2023 ЖДРЕПКА:

ГРУПА А: Италија, Швајцарија, Србија, Германија, Белгија, Естонија.

ГРУПА Б: Бугарија, Финска, Словенија, Украина, Хрватска, Шпанија.

ГРУПА Ц: МАКЕДОНИЈА, Црна Гора, Полска, Холандија, Чешка, Данска.

ГРУПА Д: Израел, Романија, Франција, Турција, Протугалија, Грција.

Европското првенство ќе се игра од 18 август до 16 септември следната година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот