-2 C
Скопје

НОВА СТУДИЈА: 1 на секои 10 луѓе во Шпанија се заразил со коронавирус

Еден од секои 10 луѓе во Шпанија се заразиле со коронавирус до декември, откри новата студија предводена од владата објавена во вторникот.

Студијата за серопреваленца проценува дека најмалку 4,7 милиони луѓе во Шпанија се заразиле со  коронавирусот – драстично поголема бројка од бројот на Министерството за здравство, кој сега се движи околу 1,7 милиони.

Истражувачите проценуваат дека за време на вториот бран на вирусот, четири од секои 10 случаи останале незабележани во Шпанија.

Ова е четврта рунда од студијата за серопреваленца, за која беше спроведено тестирање од 16 до 29 ноември. Се користеа брзи тестови на антитела на примерочна популација од 51.400 луѓе.

Кога третиот круг се одржа кон крајот на јуни, се проценува дека 2.35 милиони луѓе во Шпанија биле заразени. Тоа значи дека вториот бран бил приближно голем како и првиот.

Прочитајте и...  Кина станува најголема поморска сила: Изгради огромна флота, а веќе има и прва цел

Во текот на ноември, случаите опаѓаа низ поголемиот дел од Шпанија, но неодамнешното зголемување на инфекциите укажува на тоа дека земјата се движи кон третиот бран.

Студијата покажа дека здравствените работници во Шпанија биле најмногу изложени на вирусот,  17% покажале антитела на вирусот.

Жените кои се грижеа за стари лица или инвалиди или жени кои работат како хигиеничарки имаа следни највисоки стапки од која било група, со позитивен тест од 16% и 14%.

Вирусот е исто така географски нерамномерен, повеќе од 18% луѓето во Мадрид, Куенка и Сорија имаат знаци на инфекција во минатото.

„Немаше голема разлика во однос на густината на населението, иако видовме малку поголема стапка на инфекција во поголемите градови“, рече Марина Полан, раководител на Националниот центар за епидемиологија на здравствениот институт Карлос III и една од водечките автори на студија

Прочитајте и...  Во хеликоптерска несреќа загина пратеникот Оливие Дасо, еден од најбогатите Французи

Стапката на инфекција е исто така поголема кај луѓето кои немаат шпанска националност, со 13%.

Студијата испитуваше исти домаќинства за време на сите четири круга на тестирање. Притоа, истражувачите открија дека околу 14% од оние кои претходно покажале антитела, сега имаат негативен тест за протеините на имунолошкиот систем.

Истражувачите рекоа дека сè уште проучуваат примероци од крв во лабораторијата за да утврдат дали тестовите за антитела не биле доволно чувствителни или антителата исчезнале. Подетален извештај ќе биде објавен со овие наоди во следните недели.

Првите податоци од студијата за серопреваленца во Шпанија беа поздравени во меѓународните научни публикации за големиот примерок и методологијата.

„Ниту една друга земја не направила студија со овие карактеристики со толку високи стапки на учество“, рече Полан на прес-конференција во вторникот.

Прочитајте и...  Слаба заинтересираност за бесплатната правна помош

Таа истакна дека еден од недостатоците на студијата е тоа што ги разгледува домаќинствата, а не групните ситуации на живеење како оние во домовите за стари лица или затворите.

Преземено од Анадолија

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар