Нова сезона тестирања за Менса Македонија

Менса Македонија

Здружението на граѓани со високо натпросечна интелигенција Менса Македонија в сабота го почнува новиот бран тестирања на општата интелигенција со цел прием на нови членови.

Првото тестирање е закажано за в сабота, 23 септември, во 11 часот во Скопје, во просториите на приватното средно училиште „Јахја Кемал“ во населбата Тафталиџе.
Кандидатите со навршени 16 години што сакаат да го дознаат својот коефициент на интелигенција и не се тестирале во изминатите шест месеци, може најдоцна до 21 септември да се пријават на линкот истакнат на профилот на Менса Македонија на Фејсбук, со потврда за уплатени 500 денари за стандардизираните тестови за интелигенција на Mensa International.

Тестирањето трае 20 минути, а резултатите се доставуваат тајно, на секој кандидат посебно. Се користи ФРТ тестот за општа интелигенција, а долната граница за влез во Менса Македонија е коефициент од 131.

До крајот на оваа година е планирано да се одржат тестирања во Охрид и во Штип, како и уште едно во Скопје.

Менса Македонија постои од 4 декември 1999 година и има повеќе од 100 редовни члена. Од илјадниците тестирани, во горните 2 отсто од светското население се квалификувале околу 900 лица.

Менса има три основни цели: да ја одреди и промовира човековата интелигенција за доброто на човештвото, да поттикне истражувања за прородата, карактеристиките и употребата на интелигенцијата и да промовира стимулативни интелектуални и социјални можности за своите членови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот