Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Ракометарите на Норвешка со 28:20 ја победиja Словенија во натпреварот за третото место на Европското првенство.

Еден од главните фаворити за титулата на Европското првенство, Норвешка, на крајот мораше да се задоволи со третото место и бронзениот медал. По неверојатното полуфинале во кое загубија по продолженијата од Хрватска,

Норвежаните имаа доволно мотиви да дојдат до победата и да го освојат првиот медал на Европските првенства.

Неизвеноста во наптреварот беше присутна само во првото полувреме во кое повторно доминираа Норвежаните, и на паузата заминаа со три гола предност (12:9).

Победникот беше решен во воведните минути од второто полувреме кога избраниците на селекторот Берге дадоа пет гола во серија со која дојдоа до недостижна предност од 17:9. До крајот на средбата, Норвежаните рутински ја одржуваа предноста.

Најдобар стрелец беше Јондал со седум постигнати гола, Бјорнсен даде пет, а новиот најдобар стрелец во историјата на ЕП, Сандер Сагосен натпреварот го заврши со четири гола. Кај Словенија најпрецизни беа Бомбач со пет и Мачковшек со четири гола.

Прочитајте и...  Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Претходно во натпреварот за петтото место, Германија со 29:27 го совлада најпријатното изненадување, Португалија.
Големото финале помеѓу Хрватска и Шпанија ќе се игра утре (16.30 ч.), а честа да го судат овој натпревар ја добија нашите Славе Николов и Ѓорѓи Начевски.

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

три × 3 =

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!