8 C
Скопје

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон…“ на ТВ Алсат, новинарот Љубиша Николовски изјави дека не гледа јасен бенефит од внесувањето на графа за етничка определба во личните карти и смета дека таквото одбележување на граѓаните не би довело до нивен бенефит, туку до можност за етикетирање.

– Во земјата се водат статистики. Секоја година ако водиме статистики за добри и за лоши дела, тогаш ќе биде – колку Македонци има во затвори, колку Албанци има во затвори, колку Босанци, па ќе излезе тезата дека една етничка заедница е криминогена. Ние ќе имаме податоци, меѓутоа не води кон добро на граѓаните коишто живеат тука за создавање на мултиетничко општество, вели Николовски.

Прочитајте и...  Заев: Од почетокот на кризата Владата носи сеопфатни мерки за стопанството и граѓаните

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар