НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

МВП играчот на Суперболот, квотербекот на шампионот Канзас сити чифс, Патрик Махомс, се согласи да потпише нов договор и тоа на наверојатни 10 години со што ќе стане најплатен играч во историјата на НФЛ лигата.

Младиот 24-годишен Махомс кој се смета за најдобар квотербек во НФЛ, преземајќи го приматот од Том Брејди, денеска влезе во историјата на овој спорт откако ги договори сите услови за потпишување нов договор.
Според ЕСПН, Махомс се сосгласил да стави параф на дури десетгодишен договор што значи дека во Канзас сити ќе биде до 2031 година.


Овој договор ќе го направи Махомс најплатен играч во историјата на НФЛ, иако не се наведуваат бројките, се шпекулира дека најдобриот квотербек во лигата ќе заработува неверојатни 40 милиони долари по сезона.

Прочитајте и...  1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Махомс во 2019 година беше избран за најдобар играч во регуларниот дел од сезоната, а во плејофот дојде до финалето на конференцијата. Затоа минатата сезона тој го предводеше својот тим до крајот, Канзас сити чифс во Суперболот го победи Сан Франциско со 31:20, а младиот квотербек беше избран за МВП на финалниот натпревар.

Прочитај повеќе

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат