Невработен родител на дете со попреченост ќе добива траен надоместок од државата - Слободен печат
ВестиМакедонија

Невработен родител на дете со попреченост ќе добива траен надоместок од државата

Биолошките семејства кои имаат деца со попреченост, нагласуваат оттаму, како поддршка веќе имаат зголемен износот на утврдената висина на правото на посебен додаток за 15 проценти.

Министерството за труд и социјална политика ќе воведе траен надоместок за невработен родител кој се грижел за дете со попреченост до неговата 26 годишна возраст без да го смести во институција.

Право на овој надоместок ќе имаат родителите кои се невработени и не користат право на пензија. Надоместокот ќе може да го користат, по наполнување на 62 години за жена, односно 64 години за маж.

– Со социјалната реформа се унапредуваат правата на лицата со попречености, но и на семејствата коишто се грижат за нив. За разлика од досегашната пракса, со која само се трансферираа финансиски средства до крајните корисници без притоа да добијат соодветна услуга, сега се става акцент на развојот на услугите кои ќе ја подобрат поддршката и негата , но и ќе ја зголемат независноста на лицата со попрченост и нивната вклученост во општеството – соопштуваат од Министерството.

Биолошките семејства кои имаат деца со попреченост, нагласуваат оттаму, како поддршка веќе имаат зголемен износот на утврдената висина на правото на посебен додаток за 15 проценти.

– Со новиот закон ја развиваме и услугата за одмена на семејна грижа која ќе обезбедува краткотрајно згрижување на зависни членови од семејството заради одмор, лични и професионални потреби на членови на семејството кои се грижат за нив – информираат од Министерството.

Користењето на правото за попреченост, со новиот закон се проширува и за лицата со интелектуална попреченост, додека додатокот за надоместок за плата за скратено работно време за родител кој чува дете со попреченост се зголемува до 50 отсто од просечна нето плата. Се воведуваат две целосно нови услуги за лицата со попреченост – лична асистенција и услугата домашна нега.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close