Неверојатно: Европскиот шампион нема 100 милиони евра за засилувања

Весникот „Дејли меил“ екслузивно пренесува дека Ливерпул ова лето нема да има големи инвестиции во поглед на трансферите поради кризата предизвикана со пандемијата на коронавирусот.

Според весникот, Ливерпул како и останатите големи екипи Ливерпул ќе загуби околу 100 милиони евра доколку и во наредната 2020/21 сезона натпреварите се играат пред празни трибини.

Исто така сè уште актуелниот европски шампион многу губи и во оваа сезоната, со играњето пред празни трибини во оваа сезона Ливерпул губи по четири милиони евра по натпревар.

„Дејли меил“ објаснува дека ова не значи оти Ливерпул се наоѓа во криза туку едноставно челниците на екипата сакаат постојано да бидат во „плус“, а за тоа да се случи оваа година, во летниот преоден рок не треба да се купуваат нови фудбалери.

Ливерпул дури се наоѓа во подобра позиција од големи конкуренти, Манчестер сити и Манчестер јунајтед кој пак на лето мора да инвестира во нови играчи, а ќе има намален буџет.

Прочитајте и...  Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Челниците на екипата сметаат дека Јирген Клоп има доволно силна екипа да се бори за трофеите во сите натпреварувања и без големи инвестиции, дека тимот е добро покриен на сите позиции и би се купувале екстра засилувања само доколку некоја од ѕвездите си замине.

Ова значи дека Клоп најверојатно ќе остане без посакуваните засилувања наредното лето. На списокот на желби се наоѓаат напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер, за кого се шпекулираше дека веќе има преддоговор со Ливерпул и висината на трансферот би изнесувала 60 милиони евра.

Доколку челниците на екипата останат на својот став да не се трошат пари во преодниот рок, тогаш Клоп ќе остане и без Хусем Ауар од Олимпик Лион чиј трансфер би чинел околу 40-45 милиони евра, како и двоецот на Лил, Виктор Осимех и Бубакар Сумара.

Прочитајте и...  Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Прочитај повеќе

Ф1: Триумф на Ботас, Хамилтон сам се „откажа“ од победата

Слободен печат

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат

Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Слободен печат

Ракометарите на Металург негативни на корона, заминаа за Цирих

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Поранешна сопруга нарачала убиство на турски репрезентативец, животот му го спасил нејзиниот љубовник

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НБА играчи заиграа фудбал на тренинг, Гризман умре од смеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Куман на удар на јавноста: Изгледам како негативец, но…

Слободен печат

Пеп Гвардиола конечно си најде дефанзивец, Диаш за 55 милиони евра се сели во Сити

Слободен печат

Леброн по пласманот во големото НБА финале: Работата сè уште не е завршена

Слободен печат

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат