НЕМА ВЕЌЕ РАЗУБАВУВАЊЕ: Нова алатка открива дали сте користеле фотошоп на вашите фотографии – Слободен печат
МагазинТехнологија

НЕМА ВЕЌЕ РАЗУБАВУВАЊЕ: Нова алатка открива дали сте користеле фотошоп на вашите фотографии

Според пишувањата на порталот TNW, „About Face“ делува како да е дизајнирана да „фаќа“ промени направени со алтката „liquify“ на фотошоп, па со неа можете да забележите каде пикселите се растегнувани, стеснувани или додавани.

Секоја година „Адоуб“ им овозможува на своите инженери малку да се забавуваат со експериментални проекти кои ќе бидат прикажани на конференцијата на компанијата „Макс“. Тие експерименти – наречени „Сникс“ – често пати подоцна се интегрираат во производите на „Адоуб“.

Можеби најинтересна од сите нивни алатки е „About Face“, која е способна да детектира дали постојат манипулации со фотошоп на лицата на луѓето на фотографиите, пренесе српски „Блиц“.

Со помош на модерните алатки за фотошоп, многу е лесно да се измени нечија фотографија, за некој да се направи поатрактивен или за негово исмевање, а новата алатка на „Адоуб“ излгеда дека ќе биде „лек“ против оваа појава.

Принтскрин/Јутјуб

Едноставно се прикачува фотографијата во алатката и таа проценува дали со неа е манипулирано или не, покажувајќи виртуелна мапа на променетите делови.

Принтскрин/Јутјуб

Според пишувањата на порталот TNW, „About Face“ делува како да е дизајнирана да „фаќа“ промени направени со алтката „liquify“ на фотошоп, па со неа можете да забележите каде пикселите се растегнувани, стеснувани или додавани.

Покрај се поголемите загрижености околу лажните вести, фотографии и видеа кои се појавуваат на интернет, „About Face“ би можела да стане многу важна алатка која редовно ќе се употребува.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close