НЕМА ВЕЌЕ РАЗУБАВУВАЊЕ: Нова алатка открива дали сте користеле фотошоп на вашите фотографии

Секоја година „Адоуб“ им овозможува на своите инженери малку да се забавуваат со експериментални проекти кои ќе бидат прикажани на конференцијата на компанијата „Макс“. Тие експерименти – наречени „Сникс“ – често пати подоцна се интегрираат во производите на „Адоуб“.

Можеби најинтересна од сите нивни алатки е „About Face“, која е способна да детектира дали постојат манипулации со фотошоп на лицата на луѓето на фотографиите, пренесе српски „Блиц“.

Со помош на модерните алатки за фотошоп, многу е лесно да се измени нечија фотографија, за некој да се направи поатрактивен или за негово исмевање, а новата алатка на „Адоуб“ излгеда дека ќе биде „лек“ против оваа појава.

Принтскрин/Јутјуб

Едноставно се прикачува фотографијата во алатката и таа проценува дали со неа е манипулирано или не, покажувајќи виртуелна мапа на променетите делови.

Прочитајте и...  Се заканија со тужба од 10 милиони - Телохранителот на најпознатиот брачен пар изнесе приватни детали во јавноста, страстите не се смируваат
Принтскрин/Јутјуб

Според пишувањата на порталот TNW, „About Face“ делува како да е дизајнирана да „фаќа“ промени направени со алтката „liquify“ на фотошоп, па со неа можете да забележите каде пикселите се растегнувани, стеснувани или додавани.

Покрај се поголемите загрижености околу лажните вести, фотографии и видеа кои се појавуваат на интернет, „About Face“ би можела да стане многу важна алатка која редовно ќе се употребува.

Прочитај повеќе

Просковска, гласот на лицата со физичка попреченост: Ако Швеѓанец во количка го преселиш кај нас, би потонал во немоќта!

Јасмина Кантарџиева Димков

Најмодерните сестри во светот се појавија на насловната на „Вог“ во исто време: Бела и Џиџи Хадид испишаа историја во „модната библија“ (ФОТО)

Слободен Печат

Цеца стана баба! Се роди малиот Жељко! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за Џорџ Флојд

Слободен печат

Впечатливо жолта боја и златни обетки: Кејт го повтори изгледот од Вимблдон и повторно блескаше! (ФОТО)

Слободен Печат

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 3 јуни: Поради стресните ситуации кои ве оптоваруваат може да дојде до одредени несогласувања со партнерот

Слободен печат

Виц на денот – Внуци

Слободен печат

Лепа Брена и Боба заминаа за Монако – Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Како да пиеш пиво кога носиш маска: Генијален трик кој ќе се користи и во нашата земја! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Васко Спасоски

ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Слободен печат