14 C
Скопје

Tag : апликација

Живот Магазин Магазин слајдер

Која е најмладата милијардерка која сама ги заработила своите пари: Фирмата ја основала по сексуалното вознемирување

Слободен печат
Откако нејзината компанија „Бамбл“ неодамна излезе на берзата, богатството на Витни Вулф Херд надмина една милијарда долари. Списанието „Форбс“ неодамна ја објави својата годишна листа...
Вести Македонија

Евидентирани 99 409 лица преку апликацијата за самопопишување

Слободен печат
Преку апликацијата за самопопишување заклучно со денешниот ден се евидентирани 99 409 лица.  Преку апликацијата се регистрираат македонските државјани кои се во странство  поради работа или...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слајдер

Досега се самопопишале 51.934 лица: Теренскиот попис на отворено или пред врата на домовите каде што има услови

Слободен печат
Доколку постојат услови, треба да се користи секоја можност за попишување во двор, на тераса, веранда, со задолжително носење на заштитна маска (КН95) и растојание...
Вести Свет

Со образложение дека шири неморал во општеството: Суд во Пакистан ја забрани апликацијата „ТикТок“

Слободен печат
Суд во Пакистан ја забрани употребата на популарната кинеска апликација „ТикТок“ со образложение дека „шири неморал во општеството”, пренесува агенцијата „Анадолија“. За случајот што беше...
Вести Македонија

Евидентирани 40 397 лица во апликацијата за самопопишување на иселениците

Слободен печат
Преку апликацијата за самопопишување заклучно со 8.50 часот денеска се евидентирале вкупно 40 397 лица кои се во странство. Евидентирањето на иселениците преку апликацијата почна...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Апликацијата „ТикТок“ забранува пристап на деца под 13 години

Слободен Печат
Кинеската платформа за споделување видео содржини „ТикТок“ го блокираше пристапот до апликацијата на деца и тинејџери под 13 години. Забраната е предизвикана по неодамнешната смрт...
Вести Свет

Американците полудеа по руската апликација – половина милион нови корисници за 4 дена

Слободен печат
Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Телеграм за само 4 дена, од минатата среда до неделата, по гасењето на налогот на Доналд...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Апликацијата „Signal“ доби над 810.000 нови корисници кои „побегнаа“ од „WhatsApp“

Слободен Печат
Бројот на нови корисници на апликацијата за пораки „Signal“ нагло се зголеми во последните денови, откако „WhatsApp“ ја ажурираше политиката за приватност на податоците. Во...
Вести Македонија

ВИДЕО | „Биди безбедна“ – Апликација за помош на жените и децата жртви на насилство

Слободен печат
За да се изнајде начин кој може да придонесе за безбедноста на жените, жртви на насилство, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) заедно со...
Вести Скопје

Надградба на апликацијата: Граѓаните преку „мЗаедница“ можат да остварат различни права

Слободен печат
Унапредување на мобилната апликација „мЗаедница“ и можноста преку неа граѓаните да остваруваат различни права, беше една од темите на разговор на работната средба меѓу градоначалникот...