Нема одлука за дневниот престој во училиштата, се чека бројот на деца кои ќе следат настава со физичко присуство

Комисијата за заразни болести утринава одржа состанок на кој се разгледуваше можноста за воведување на дневен престој во училиштата, но според зборовите на директорот на Здравствен дом Скопје и член на Комисијата, Виктор Исјановски, одлука се уште не е донесена.

Не се донесе одлука, ќе се чека бројката на деца чии родители одбрале настава со физичко присуство  затоа што треба да се направат добри препораки – вели Исјановски.

Тој додава дека ова е многу комплексна одлука, односно дека, доколку се отвори дневниот престој ќе треба да донесат посебни насоки, па посочи дека засега се чека официјалната бројка на деца од МОН, по што ќе следуваат нови состаноци на Комисијата за заразни болести.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели синот Игор

– Можеби оние што се пријавиле он лајн доколку се отвори дневен престој, ќе се премислат и ќе сакаат да ги пуштат децата со физичко присуство. Има многу фактори, нема да избрзуваме, но сега се чека конкретно бројка од МОН – заклучи Исјановски.

Поврзани вести

Мицкоски: Европа да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вархеји го честиташе формирањето на новата Влада на Србија

Илинка Иљоска

Во Велика Британија 24 701 новозаразени, 310 починати

Илинка Иљоска

Позитивна на корона и пратеничката Славјанка Петровска

Марина Дамческа

Полицаец од станица изведен со лисици, зел поткуп од 2000 евра

Слободен печат

Алжирскиот претседател префрлен во Германија на лекување

Илинка Иљоска

Остави Коментар