ВИДЕО: Некакво летало се урнало во Загреб, оставајќи кратер зад себе

Полициската управа на Загреб по 23 часот добила повеќе пријави од граѓани дека почувствувале детонација на поширокото подрачје на Јарун/ Фото: Јутјуб

Силен тресок ноќеска малку по 23 часот се слушнал во дел од Загреб. Полицијата и пожарникарите се на Јарунски пат каде што се случил инцидентот. На земјата е останата голема дупка, икако што пишува Индекс.хр, очигледно нешто удрило во земјата и експлодирало.

Очевидци за порталот велат дека нешто паднало од небото на земја, а извештаите биле потврдени од полицијата околу 3 часот по полноќ.

Полицијата потврдила и дека пронашла два падобрани.

Полициската управа на Загреб по 23 часот добила повеќе пријави од граѓани дека почувствувале детонација на поширокото подрачје на Јарун, на која ѝ претходело паѓање од воздух. На местото на пријавата итно биле испратени полициски патроли кои пронашле два падобрани на поширокото подрачје, за што исто така претходно од порталот велат дека добивле пријави од граѓани.

„Полициските службеници го обезбедиле потесниот и поширокиот простор на местото на настанот каде што се води увидот, со учество на сите надлежни служби. Полицијата засега нема пријави за повредени на поширокото подрачје на местото на настанот. Оштетени се неколку паркирани возила. Исто така, на терен полициски екипи се специјализирани за справување и реагирање на ваков тип на настани и во моментов нема причина граѓаните да бидат вознемирени“, велат од полицијата.

Се шпекулира дека станува збор за беспилотно летало, но не е извесно неговото потекло и намена.

Добро упатени извори за порталот велат дека двата падобрани што се пронајдени на двете локации на Јарун, на повеќе од еден километар од местото на големиот кратер, не спуштиле луѓе, туку веројатно делови од леталото каде што се складирани податоците.

Падобраните се портокалови, веројатно за полесно да се најдат. Но, она што инспекторите се уште не го утврдиле или барем во текот на ноќта не можеле да се добијат информации за тоа, е поточно за каков дрон се работи.

Се појавија само неофицијални информации дека во текот на истрагата било утврдено дека на делови од авионот има петкраки ѕвезди и натписи на руска кирилица, но официјална потврда за тоа нема.

Видео на денот