НБА: Победничката тројка на Богдановиќ ја „урна“ Оклахома! (ВИДЕО)

Богдан Богдановиќ со тројка му донесе победа на Сакраменто во финишот на натпреварот против Оклахома. Кошаркарите на Сакраменто Кингс славеа пред своите навивачи во дуелот против Оклахома со 94:93 благодарение на тројката на српскиот интернационалец на 17 секунди до крајот на дуелот.

После таа тројка, Сити Тандер се обиде да извече триумф, но непрецизен беше Крис Пол на една секунда до звукот на сирената.

Поголемиот дел од средбата водеше Оклахома, но Сакраменто во самиот финиш, после неколку мини пресврти, успеа да дојде до победа.

Во екипата на Сакраменто најефикасен беше Бади Хилд со 23 поени, и по шест скокови и асистенции, но одлучувачка улога имаше Богдановиќ.

Прочитајте и...  Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Србинот за половина час игра уфрли 17 поени (три скокови), шут од игра 7/12 и 2/7 за три. На спротивната страна најефикасен беше Денис Шродер со 17 поени, два помалку запиша Абдел Надер.

НБА, резултати –

Кливленд Кавалирс-Хјустон Рокетс 110:116
Индијана Пејсерс-Бостон Селтикс 122:117
Орландо Меџик-Лос Анџелес Лејкерс 87:96
Торонто Репторс-Лос Анџелес Клиперс 92:112
Бруклин Нетс-Шарлот Хорнетс 108:113
Чикаго Булс-Атланта Хокс 136:102
Минесота Тимбервулвс-Јута Џез 116:127
Феникс Санс-Мемфис Гризлис 108:115
Милвоки Бакс-Њу Орлеанс Пеликанс 127:112
Сакраменто Кингс-Оклахома Сити Тандер 94:93
Голден Стејт Вориорс-Њујорк Никс 122:124, 112:112 (по 1 прод.)

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА:

1.Лос Анџелес Лејкерс 22-3
2.Лос Анџелес Клиперс 19-7
3.Далас Маверикс 16-7

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА:

1.Милвоки Бакс 22-3
2.Мајами Хит 18-6
3.Бостон Селтикс 17-6

Прочитајте и...  Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат