-1 C
Скопје

НБА: Мајами ја продолжи финалната серија, „трипл-дабл“ на Батлер (ВИДЕО)

Кошаркарите на Мајами Хит ја совладаа екипата на Лос Анџелес Лејкерс со 111:108 во петтиот натпревар од НБА финалето и го намалија резултатот во серијата на 3:2.

Лејкерси ја пропуштија првата шанса да бидат шампиони оваа сезона. Наредниот шести меч ќе се игра во ноќта помеѓу недела и понеделник.

Во редовите на „жешките“ Батлер повторно имаше „трипл-дабл“, овојпат со 35 поени, 12 скока и 11 асистенции, Робинсон постигна 26 поени, а „двоцифрени“ беа уште Нан (14), Адебајо (13), Хиро (12) и Краудер (11).

На спротивната страна за „езерџиите“ недоволни беа 40 поени на Џејмс (13 скока), Дејвис додаде 28 поени (12 скока), а Поуп забележа 16 коша.

Лејкерси за првпат оваа сезона излегуваат како поразени на два натпревари во една плеј-оф серија, а исто така првпат се поразени во „Мамба дресовите“, инспирирани од Коби Брајант.

Прочитајте и...  Борец остана без спонзор, Анѓушев си замина од клубот

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар