Најмалку осум загинати е билансот од експлозијата на бомба во кабулската џамија

Најмалку осум лица загинаа во експлозија во џамија во главниот град на Авганистан. Би -Би -Си објави дека најмалку 20 лица се повредени во експлозијата, а според портпаролот на привременото талибанско министерство за внатрешни работи, три лица се уапсени во врска со нападот.

Портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид, претходно објави на Твитер дека „голем број цивили“ загинале во експлозијата „во близина на влезот во џамијата Ајдгах во Кабул“.

Луѓето се собраа во џамијата за да и оддадат почит на покојната мајка Муџахедини, која е и вршител на должноста заменик -министер за информации во привремената талибанска администрација.

Засега никој не презеде одговорност за нападот.

Видео на денот