Најголем трансфер во историјата на Балканот, Динамо Загреб ќе заработи богатство за Олмо

Хрватскиот тим е крал на Балканот кога станува збор за продажба на фудбалери.

Динамо Загреб продолжува да им дели лекции на сите екипи од Балканот кога станува збор за продажбата на фудбалери. Хрватскиот тим до крајот на јануари се очекува да го направи најголемиот трансфер во историјата на овие простори, откако се согласи да го продаде младиот шпански репрезентативец, Дани Олмо на германскиот бундеслигаш, Лајпиц.

Сумата која лидерот во Бундес лигата ќе ја плати изнесува неверојанти за овие простори 35 милиони евра. Младиот фудбалер веќе ги напуштил подготовките на Динамо и заминал на лекарски прегледи во Германија.

Според договорот, Динамо веднаш ќе добие 18 милиони евра, а уште толку се очекува да легнат на касата на хрватскиот тим доколку ги исполни условите кои според хрватските медиуми се „лесно остварливи“.

Прочитајте и...  Вујо: Не исклучувам враќање во Вардар

Олмо ќе има право да настапи за Лајпциг во елиминациите во Лигата на шампионите, иако во првиот дел од сезоната со Динамо играше во групната фаза.

Германскиот тим во трката за потписот со талентираниот шпански фудбалер успеа да ја победи конкуренцијата која ја сочинуваа Барселона, Манчестер сити, Милан, Њукасл, Херта, Баер Леверкузен кои на крајот останаа со празни раце.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат