Најдобриот готвач во светот СЕКОГАШ И БЕЗ ИСКЛУЧОК го почитува ОВА ЗЛАТНО ПАРАВИЛО кога подготвува ПЕЧУРКИ!

Печурките се редовна намирница на српските трпези – евтини се, вкусни и добро одговараат со цела низа различни специјалитети.

Но, уверени сме дека секогаш ги купувате со црни наслаги и дамки, па сосема логично ви е најпрвин да ги измиете.

Сепак, интересно е тоа што постои правило кое вели дека водата е најголемиот непријател на печурките – наводно ќе ја упијат и таа ќе ги претвори во мека маса без вкус.

Кога печурките ќе се наводенат речиси невозможно е целосно да се исушат, па со самото тоа помала е веројатноста во текот на пржењето да примат убава златна боја и да ја достигнат потребната крцкавост.

profimedia

Работите дополнително ќе се влошат доколку ги измиете печурките па ги чувате во кеса или пластичен сад во фрижидер – дури тогаш ќе станат лигави и безвкусни. Затоа најдобрите готвачи во светот имаат златно правило: сувите печурки се вкусни печурки.

Прочитајте и...  Една од најзгодните жени во светот го покажа трудничкото стомаче (ФОТО)

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат