На Русин кој убил педофил и ја спасил неговата жртва му се закануваат 15 години затвор

Десетина илјади луѓе потпишаа петиција со која бараат ослободување на Санкин.

Владимир Санкин, механичар од градот Уфа во Русија, убил осуден педофил и сега го чека казна затвор од 15 години, јавува британски „Метро“.

Имено, 54-годишниот Владимир Зајцев киднапирал момче и му се заканувал дека ќе го распарчи со секира ако не се соблече.

Две момчиња влегле во станот на педофилот за да се затоплат, а кога влегле, од двајцата тој барал да ја соблечат облеката. Меѓутоа, едно од момчињата успеало да побегне и за тоа да го информира Санкин.

Во паника му се обратил и му раскажал што се случило. Санкин без размислување отишол во станот и слушнал како плаче момчето. Го ослободил, а тоа надвор го изнел педофилот и го тепал со дрвен стап се доаѓањето на полицијата.

Прочитајте и...  Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Зајцев, кој подлегнал на повредите, неодамна отслужил затворска казна поради сексуални напади врз деца.

– Не очекував дека ќе умре. Спасив две деца… од него – рече Санкин.

Тој е приведен и обвинет за намерно нанесување на телесни повреди кои резултирале со смрт на жртвата од небрежност.

Меѓутоа, јавноста го поддржува и бара обвинението да се отфрли.

Десетина илјади луѓе потпишаа петиција со која бараат ослободување на Санкин. Во описот на петицијата стои дека педофилот умрел такашто откако паднал ја повредил главата. Тој ја има поддршката и од својата сопруга, а адвокатот се надева дека судот ќе ги земе во обзир околностите на убиството.

Во моментов тој е во домашен притвор и ќе остане се до крајот на истрагата.

Прочитајте и...  „Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат