На рудникот Саса му се заканува максимална казна од 100 илјади евра

Максимални 100 илјади евра казна за рудникот Саса се предвидени со Законот за животна средина за еколошкиот инцидент во кој завчера рано наутро три илјади кубни метри рударска јаловина завршија во Каменичка Река.

Според резултатите на инспекцискиот увид, јаловината што се излеала во реката потекнувала од едното од четирите хидројаловишта на рудникот Саса во Македонска Каменица, поради продор на вода во десниот бок на јаловиштето, информира Државниот инспекторат за животна средина по извршениот увид.

Овој материјал, разлеан со вода од реката Каменица, потоа дошол до градилиште на мала хидроелектрана, го исполнил просторот како и речното корито на реката, притоа загадувајќи ја со јаловиште, се вели во информацијата на Државниот инспекторат за животна средина.

Прочитајте и...  Николовски ќе го контролира однесувањето на јавните функционери

„Направен е теренски увид со фотографирање како и увид во документација од водостопанскиот инспектор на ДИЖС во правното лице Рудник Саса. Понуден е Записник за започнување на постапка за спогодување според член 212-ж за Прекршоци од трета категорија, став 1, кој предвидува максимална глоба во износ од 100.000 евра во противвредност во македонски денари за правно лице. На правниот субјект му е наложено да постапи според предложените мерки за заштита наведени во Записникот за констатација и Решението во инспекциска постапка, кое според закон ќе биде доставено во предвидениот рок“ – се вели во записникот.

Досега повеќето компании што предизвикале еколошки инциденти, платиле далеку помали суми од максимално предвидената, поради различни олеснувања предвидени во законот. Лани, по загадувањето на Вардар, компанијата „Арчелор Миттал“ наместо 100 илјади евра, плати казна од 50 илјади, а депонијата „Дрисла“, која во 2018 година беше казнета за загадување на воздухот, наместо предвидените 25 илјади евра, плати само 8,5 илјади евра.

Прочитајте и...  Итна седница на СБ на ОН за Нагорно-Карабах

Прочитај повеќе

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска