5 C
Скопје

На повидок корона скандал во Премиер лигата, играч на Саутемптон играл позитивен против Ливепрул

Доколку се потврдат овие наводи може да дојде до голем скандал во Премиер лигата.

Саутемптон на натпреварот кој се играше на 4. јануари го совлада Ливепрул со минимални 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Дени Ингс кој најверојатно тој натпревар го играл позитивен на ковид-19.
Иако натпреварот се играше пред точно 10 дена, наодите од тестирањата кои пристигнаа во седиштето на Премиер лигата укажуваат дека напаѓачот на Саутемптон бил позитивен на коронавирус. Ингс победничкиот гол го постигна во 2. минута, а теренот го напушти 13. минути пред крајот. Оваа вест ја потврди и менаџерот на Саутемптон, Ралф Хазенхутл.

Екипата на Ливерпул за три дена ја очекува најголемото дерби во англискиот фудбал, против Манчестер јунајтед, и во таборот на „црвените“ се надеваат дека нема да има позитивни случаи.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Оваа вест доаѓа во време кога се погласни се повиците за прекин на Премиер лигата и дека не морално да се игра фудбал кога целата држава е во карантин.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Слободен печат

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Слободен печат

Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Слободен печат

Официјално: Димитриоски не е повеќе тренер на Металург

Слободен печат

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Остави Коментар