Минималец на Сити и Палас во Премиер лигата

epa08975333 Gabriel Jesus (C) of Manchester City scores the opening goal against Sheffield goalkeeper Aaron Ramsdale during the English Premier League soccer match between Manchester City and Sheffield United in Manchester, Britain, 30 January 2021. EPA-EFE/Michael Regan / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Лидерот на табелата, Манчестер сити оствари минимална победа во рамките на 21. коло во Премиер лигата и го задржаа првото место. „Граѓаните“ славеа со 1:0 против Шефилд јунајтед, а стрелец на единствениот гол беше Габриел Жесус уште во деветтата минута.

Сити по новата победа сега има 44 бода, четири повеќе од градскиот ривал кој вечерва го очекува дерби пресметка со Арсенал.

Минимален триумф оствари и Кристал Палас против Вулверхемптон. Човек на одлука беше Еберечи Езе кој во 60. минута го постигна голот за победа за Кристал Палас.

Непријатен пораз доживеа Евертон кој на домашен терен е совладан со 0:2 од Њукасл. Ова беше прва победа по десет порази за менаџерот Стив Брус во дуелите со Евертон. Јунак на Њукалс беше Калум Вилсон кој ги постигна двата гола, првиот во 73. минута, а вториот во самиот финиш од натпреварот, во 88. минута.