Мини уштипци со кисело млеко: Највкусното тесто без јајца и прашок за печиво (РЕЦЕПТ)

Уштипци кои се идеални кога немате многу време, а сакате вкусен оброк…

Состојки:350 гр брашно, 300 гр кисело млеко (полномасно), 1 полна лажица сода бикарбона. 4-5 лажици млеко, 1 лажица шеќер, 1 лажичка сол, масло за прежење.

Подготовка: Сода бикарбоната сипете ја во киселото млеко и оставете да се активира. Брашното просејте го во сад и помешајте го со шеќерот и солта. Сипете го нараснатото кисело млеко и мешајте полека додавајќи и обично млеко, лажица по лажица, додека не добиете меко лепливо тесто.

Загрејте го маслото на умрен оган и со лажица земете од мекото тесто, а со друга лажица превртувајте го во зејтинот. Уштипците можете да ги обликувате и со рака, но доколку добро ги замастите.

Прочитајте и...  Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот

Пржете ги уштипците додека не добијат златна боја, па вадете ги на кујнски брисач. Откако благо ќе се оладат, посипете ги со шеќер во прав или сервирајте ги со џем, доколку сакате слатки уштипци. Доколку сакате солени, послужете ги со сирење, кајмак, сувомеснато…

Пријатно!

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат