Милевски: Има уште многу за поправање, но добро е што победуваме!

По победата против Црна Гора на гостински терен, македонската репрезентација до 21 година има максимални шест бодови по две кола во групата од квалификациите за Европското првенство 2021.

Селекторот Благоја Милевски и капитенот Јани Атанасов не криејќи го задоволството по триумфот во Подгорица, велат дека оваа генерација мора да напредува на секои следен дуел и да ја продолжи низата победи.

– Честитки за фудбалерите, честитки за фудбалерите. Посакувам само да продолжи да не краси овој пристап. Момците максимално сериозно влегоа во натпреварот и успеавме да ја оствариме целта. Имаме уште многу работи за поправање во играта, но добро е што победуваме и кога има одредени недостатоци во играта. Тоа ќе се обидеме да го поправиме на следните натпревари. Овој дуел во Подгорица го забораваме и уште вечерва се концентрираме на домашниот натпревар против Казахстан- рече селекторот на У21 надежите,  Благоја Милевски.

Прочитајте и...  Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Еден од најзаслужните за трите бода во Подгорица беше капитенот на репрезентација, Јани Атанасов. Како капитен на репрезентацијата

– Сакам да им се заблагодарам на моите соиграчи за победата вечерва против Црна Гора. Навистина одигравме храбар натпревар и среќни сме што успеавме да го свртиме резултатот во наша корист. Дадов два гола, но за мене тоа не е толку важно. Битно е дека како тим бевме подготвени, ја сакавме победата и мора да продолжиме во истиот правец. Се надевам дека ќе растеме во секој поглед на следните дуели од квалификациите – се зборовите на репрезентативецот, Атанасов.

Прочитај повеќе

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат

Андонова потпиша нов договор со Леванте

Слободен печат

Милосављев до Периќ: Најдобриот голмански тренер, ментор и животен учител!

Слободен печат

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат